444 0 835
info@trotec.com.tr
Oruçreis Mh. Giyimkent Cd. 14. Sok. No. 61 Giyimkent Sit. Esenler - İstanbul

Klima Santralleri

Klima Santrali

Çelik kutu biçiminde hücresel yapılı olarak imal edilen klima santralleri, çift cidarlı olacak şekilde klima santral panelleri de barındırmaktadır. Klima santral panellerinin iç cidarları boyalı galvaniz, paslanmaz sac ve galvanizden dış cidarları ise epoksi kaplı olan galvaniz saclardan yapılmıştır. Panellerin iç kısımları ısıl ve akustik izolasyon niteliğinde 70 kg/h yoğunluğuna sahip diyabaz ve bazalt bazlı kaya yününden yapılmıştır. Tüm kontrol kapıları özel olarak sızdırmaz özellik gösteren epdm contalar ve tüm santral hücrelerinin alt kısımları ise 200 m yüksekliğe sahip, özel olarak şekillendirilmiş taşıyıcı kaideler ile donatılmıştır. Dairesel gözetleme pencereleri, fan ve filtre hücrelerine bağlı kontrol kapılarında yer almaktadır. Santrallerin hava çıkışı kısımlarında aerofil kanat özelliği gösteren hava kontrol damperleri vardır. Direk tahrikli plug fanlar tüm klima santrallerinde kullanılır. Bazı özel projeler için ise, bu projelere uygun olarak seyrek kanatlı ve sık kanatlı fanlar kullanılır. Aynı zamanda, radyal fanların tahrik edilmesi amacı ile asenkton elektrik motorları da kullanılır.

Konfor Klima Santralleri

Konfor tipli klima santralleri ısıtma, soğutma ve havalandırma ihtiyacı duyabilecek birçok alanda kullanılmaktadır ki, bu sayede tüm yaşam alanlarına kolaylıkla uyum sağlar. Ortamda yaşayan insan sayısına göre belirlenen kalori ve taze hava hesabı sayesinde daha uygun bir klima santral tipi seçilerek ortamda iklimlendirme ayarlanır.

Hijyenik Klima Santralleri

Temiz oda standartlarının uygulanması gereken alanlarda örneğin, ameliyathane, laboratuvar ve yoğum bakım alanlarında kullanılan hijyenik klima santralleri, diğer klima santrallerine göre yapı bakımından farklılık göstermektedir. Hijyenik klima santralleri, sızdırmalık ve hijyenik mukavemet açısından rijit yapı göstermektedir. Bu tip santrallerin iç yüzeyi ise tamam ile 304 kalite paslanmaz saclardan imal edilir. Santralin iç yüzeyleri kir ve toz tutma özelliği gösteren keskin köşe ve kenarlardan ibarettir. Hijyenik klima santrallerinde 3 aşamalı filtre sistemi yer almaktadır. İlk kademede G4 kaba filtre, ikincide F7 torba filtre ve üçüncü de ise F9 torba filtre bulunmaktadır.

 

Isı Geri Kazanımlı Klima Santrali

Isı geri kazanımlı klima santralleri, 3 kategoride imal edilir;

  1. Çaprak akışlı plakalı eşanjörlü klima santralleri

Plakalı eşanjör üzerinden geçirilen vantilatör ve aspiratör hattı hava sirkulasyonları sayesinde atık havada bulunan ısı enerjisi taze hava hattına aktarılır.

  1. Rotorlu ısı tamburlu tipi ısı geri kazanımlı klima santralleri

Bu ısı geri kazanım tipinde ısı geri kazanım tekerleği saat yönünde olacak şekilde bir dakika boyunca 4 tur devirle döndürülerek vantilasyon ve aspirasyon hatlarında enerji transferini sağlar.

  1. Hidroniksirkülasyonlu ısı geri kazanımlı klima santrali

Bu tipte ise sirkülasyon pompası aracılığı ile ısı geri kazanım bataryaları arasına akışkan transferi yapılır. Akışkanın bünyesine aktarılan ısı enerjisi, vantilatör hattına gönderilir.

Taze Hava Santrali

Bu klima santralleri taze havaya gereksinim duyulan alanlarda, taze havanın şartlanmasına imkan tanır. Chiller ve dx sistemleri taze hava klima santralleri için güç kaynağıdır. Dx sistemleri ve kalorifer kazanları ise ısıtma ihtiyacını karşılar.

Paket Hijyenik Klima Santrali

Paket hijyenik klima santralleri DIN 1946/4 standartlarına uygun olarak imal edilmektedir. Bu tip santraller, kompakt bir yapıya sahip oldukları için montaj kolaylığı da sağlamaktadırlar. Kompakt santraller, yapılış itibari ile dik tip olmaları açısından, küçük alanlara da sığmaktadırlar. Isıtma ve soğutma işlemleri pakt tip santrallerde dx kondenser ünitesi tarafından üstlenmektedir.

Paket Havuz Nem Alma Santralleri

Kapalı yüzme havuzlarında yoğun buharlaşma sonucu oluşan bağılnem miktarının miktarı alanın konforu açısından önemlidir. %70 in üzerine çıkan bağıl nem miktarları ortamdaki insanların nefes almasını zorlaştırır. Bu gibi durumlarda havuz nem alma klima santralleri tavsiye edilir. Havada bulunan su buharı, düşük evoparasyon sıcaklıkları ile yoğuşur. Akabinde drenaj hattı aracılığı ile su damlacıkları havadan ayrılır ve ortamdan çıkartılır.